Hipnoterapi

hipnoterapi

Hipnoterapi, hipnoz yoluyla gerçekleştirilen bir tedavi tekniğidir. Hipnoz, söz, bakış ve telkin gibi yöntemlerle bir kişi veya grubu geçici bir süre etki altına alma halidir. Hepimiz hipnozu günlük yaşantımızda birçok yerde, dikkatimizi yoğun bir şekilde odakladığımız birçok noktada yaşarız aslında. Örneğin çok heyecanlı bir spor müsabakası izlerken tamamen o müsabakaya odaklanıp etrafımızda olan bitenin farkında olmamak bir hipnoz halidir. Hipnoterapi de terapistin telkinlerine danışanın karşılık vermesiyle gerçekleşen bir süreç olarak tarif edilebilir. Bilinenin aksine hipnotik trans altındaki kişinin bilinci bir uyku halinde değil üst düzeyde bir odaklanma hali içerisindedir. Bu odaklanma hali ile kişinin bilinci telkinlere ve değişime açıktır. Hipnoterapi bilincin bu değişime açık hali ile biliçdışı süreçlere daha kolay ulaşmayı ve daha hızlı bir değişimi sağlar.

Bunlarla birlikte hipnoz bir uyku hali değildir, kişi ne yaptığının, ne hissettiğinin farkındadır. Söylemeyi veya yapmayı istemediği hiçbir şeyi söylemez ve yapmaz.

Hipnoterapi yöntemi panik bozukluğu, yeme bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları, fobiler, travma sonrası stres bozukluğu, uyku bozuklukları gibi birçok psikolojik durumun yanı sıra kronik fiziksel ağrılar ve kanser ağrıları, migren tedavisi, doğum, alkol ve sigara bağımlılığı, sporda performans arttırma gibi birçok alanda kullanılmaktadır.