Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

hizmet__3

“Beslenme ve Diyet Danışmanlığı”

Bireysel Beslenme Danışmanlığı :

Sağlıklı kilo verme programı:

Sağlıklı kilo vermeniz için öncelikle neden kilo aldığınız araştırılır. Daha sonrasında kilo vermenizin önündeki bütün engeller tespit edilerek kaldırılır.

Başarıya ulaşmamızın sırrı sizleri daha sık görmemizi sağlayan haftalık seanslar, diyetisyeninizin size bir telefon uzakta olması ve en önemlisi hayatınızın bir parçası olmasıdır. Sosyal yaşantınızdan uzak kalmadan kendinizi mutlu hissedeceğiniz bir programda gerçek başarıya ulaşabilirsiniz. Önemli olan diyetisyeniniz ile iyi iletişim kurup ondan öğrendiklerinizi hayatınıza aktarabilme becerinizdir.

Sağlıklı kilo alma programı:

Sağlıklı kilo almada diyetisyene düşen görev kişinin kilo almama durumunun fizyolojik bir nedeni varsa bunların tespit ve tedavisinin yapılmasından sonra kişisel farklılıkları ve yaşam şeklini göz önüne alarak uygun bir beslenme tedavi planı oluşturmaktır. Öncelikle;

  • Kişinin sağlık durumu ve kilo hikâyesi alınır.
  • Ayrıntılı vücut analizi yapılarak vücut bileşimine bakılır.
  • Yapılan kan tahlil sonuçları bir tıp doktoru tarafından değerlendirildikten sonra sonuçlar diyetisyeniniz tarafından da incelenir.
  • Bu sonuçlar doğrultusunda sağlıklı kilo alımı için beslenme planı oluşturulur.
  • Haftalık görüşmeler ile kişinin ilerleyişi takip edilir.

Sağlıklı kilo alma programının hedefi kişinin yaşına ve boyuna uygun vücut ağırlığına gelebilmesi ve var olan sağlık sorunlarının ortadan kalkmasını sağlamaktır.

Sağlıklı kilo koruma programı:

Bizlerle çıktığınız beslenme yolculuğunda en önemli ve beklide bu yolun en zorlu bölümü kilo kontrol aşamasıdır. Koruma aşamasında yaşınıza bağlı olarak vücut ağırlığınızın artmaması veya azalmaması için çeşitli önlemler almanız gerekir. Bu önlemler size özeldir. Yaşam tarzınız, çevreniz ve zevklerinizle size tam uyum sağlayacak bir kilo koruma programına sahip olmazsanız çıktığınız yolda başarınız yarım kalır.

Psikolojik rahatsızlıklarda beslenme danışmanlığı

Psikolojik kökenli olan kilo alıp verme durumunda bir ekip olarak çalışmak çok önemlidir. Depresyon, kaygı rahatsızlıkları gibi pek çok psikolojik rahatsızlıkta kişilerde aşırı kilo alımı veya kilo kaybı gözlenebilir. Kişisel farklılıklarla ilişkili olmakla beraber psikiyatrik tedavi dönemi ve sonrası için sağlıklı beslenme tedavisi çok önemlidir. Ayrıca bu dönemlerde kullanılan ilaçlar vücut ağırlığının artmasına sebep olabilir. Bu nedenle kişiye uygun bir sağlıklı beslenme programı hazırlanmalıdır. Psikolojik rahatsızlık döneminde ya da sonrasında beslenme programı kişiye ve ihtiyaca göre oluşturulup bu programı uygulayabilmeye yardımcı olacak psikoterapi hizmeti ile merkezimizde  birleştirilmektedir. Psikoterapist ve diyetisyenlerimiz bir arada çalışarak hizmet vermektedir.

Hastalıklarda tıbbi beslenme tedavisi:

Kalp – damar hastalıkları:

Kalp-damar hastalıkları olan, kan kolesterol seviyeleri yüksek ve ailesel olarak kalp-damar hastalıklarına yatkın kişilerin beslenme programları çok önemlidir.

Diyabet (tip1-tip2) , Reaktif hipoglisemi, İnsülin direnci :

Şekere bağlı hastalıkların tümü dikkat edilmediği sürece tehlikeli sonuçlar oluşturabilecek hastalıklardır. Kişinin çocukluktan veya sonradan yaşadığı şeker hastalıklarının tedavisinde tıbbi beslenme tedavisinin rolü çok fazladır.

Kişinin aile hikayesi, kan bulguları, kullandığı ilaçlar ve beslenme alışkanlıları göz önüne alınarak hazırlanan beslenme programı , kan şeker seviyelerini dengelediği, öğünler arasındaki düzen ve öğünlerde alınan karbonhidrat miktarının dengelenmesini sağladığı için; kişilerin açlık kan şekeri insülin seviyeleri ve hbA1c düzeylerini kontrol altına alır. Kişiye sağlıklı ve mutlu bir hayatı geri verir.

Hipertansiyon :

Beslenme alışkanlıkları, vücut ağırlığı ve bileşimi yüksek tansiyonun ortaya çıkış ve ilerlemesi açısından son derece önemli bir faktördür. Birçok hipertansiyon hastası kullandıkları ilaçların tek başına tansiyon kontrolünü sağladığına inanırlar. Ancak bu yanılgıya düşmeden kendilerine özel beslenme programına sahip olmalıdırlar.

Sindirim Sistemi hastalıkları :

Sindirim sistemimiz hayatımızı önemli ölçüde etkileyen ve yaşam kalitemizi belirleyen bir sistemdir. Bu sistemdeki hastalıklar vücut ağırlığındaki artmaya veya azalamaya oldukça duyarlıdır. Başlıca sindirim sistemi hastalıkları; reflü, gastrir, ülser, IBS( mutsuz barsak sendromu )’dur. Bu tip hastalıklarda hastalığa uygun kişiye özel bir beslenme programının hazırlanması şarttır.

Böbrek ve Karaciğer hastalıkları :

Böbrek ve karaciğer hastalıkları genellikle iştahsızlık ve kilo kaybı gibi durumlarla karakterizedir. Bu süreçte beslenme önem kazanır. Beril Danışmanlıkta kişinin bulgularına göre sağlıklı beslenme programı hazırlanır. Ve düzenli takibi yapılır.

Bebek beslenmesi danışmanlığı :

Bebeğinizin ayına uygun olarak beslenebilmesi, yeterli büyüme ve gelişimi gösterebilmesi, mental fonksiyonlarını geliştirmesi için ihtiyaç duyduğu besinlerden yeterince alması gerekir. Bebek beslenmesinde annenin doğru bilgilere sahip olması her şeyden önemlidir.

Çocukluk dönemi beslenme danışmanlığı :

Çocuğun büyüme ve gelişmesinin yeterli ve yaşına uygun olabilmesi için doğru beslenmesi, fiziksel aktiviteyi günlük hayatına sokması gerekir. Çocuk beslenmesi yetişkin beslenmesinden çok farklıdır. Çocukluk çağında zayıflama diyeti uygulanması çok yanlıştır. Esas olan çocuğa sağlıklı beslenme eğitimini verebilmektir. Programda çocuğun gereksinimlerine uygun beslenme programı hazırlanır, çocuğa ve ailesine sağlıklı beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar açıklanır. Ve sağlıklı beslenme eğitimi verilir.

Hamilelikte beslenme ve kilo kontrolü :

Bebeğin anne karnında yeterli gelişimi için ve tabi ki annenin hayatının en önemli döneminde vücut depolarının yeterli seviyelere gelmesi için bu dönemi, kendi sağlığını da koruyarak geçirebilmesi adına anneye özel bir beslenme programına sahip olması gerekmektedir.

Gebe beslenmesinde ayrıntılı sağlık ve beslenme hikayesi alınır. Kan tahlil sonuçları takip edilir ve diyetisyeniniz doktorunuz ile iletişime geçer. Bioempedans yöntemi ile yapılan ayrıntılı vücut analizi hamilelikte uygulanamaz. Dijital bir tartı ile anne adayının kilosu düzenli olarak takip edilir. Buna göre beslenme programı hazırlanır.

Doğum sonrası sağlıklı beslenme programı :

Gebelik döneminden sonra annenin bir sonraki özel dönemi emzirme dönemidir. Bu dönemde annenin yeterli miktarda süt üretebilmesi açısından zayıflama programı yerine anneye özel sağlıklı beslenme programı takip edilir.

Menapoz dönemi beslenme danışmanlığı :

Menapoz döneminde kadın vücudunun ihtiyaçları farklılaşır. Bu dönemde vücut kilo alımına ve özellikle karın bölgesi yağlanmaya oldukça müsait haldedir. Ayrıca bu dönemde kemik sağlığına da dikkat edilmesi gerekir.

Sporcular için sağlıklı beslenme danışmanlığı :

Sporcunun profesyonel alanına uygun besinsel ihtiyaçlarının karşılanması, temel beslenme ilkelerinin öğretilmesi esastır. Bu programda sporcunun ailesi ve antrenörü de beslenme eğitimi alır.

Sporculara yönelik hizmetlerimiz;

  • Spor branşına göre beslenme
  • Müsabaka öncesi ve sonrası beslenme
  • Sağlıklı vücut ağırlığı hedeflenmesi ve kilo denetimidir.