Yakın Duygusal İlişkilerde Aldatma


Bazı ilişkilerde aldatma eğilimi başlıca sorunlardan biridir. Aldatma eğilimi ilişkilere ve partnerlere büyük zararlar vermektedir. Yapılan araştırmalar Amerika’da evlilik terapistlerine  gelen çiftlerin yüzde 60-65‟inin aldatma eğilimi nedeni ile yardım almak istedikleri ortaya koymuştur. Türkiye’ de de durum bundan pek farklı değildir. Evlilik, kişilerin bireysel olarak ve aralarında oluşan duygusal, hukuksal ve cinsel sorumlulukları yüklemeleri anlamını taşır. Aldatma bir yönüyle bu sorumlulukların zarara uğraması anlamına gelmekte ve ailenin kendine özel yapısını ve ilişkisini bozmaktadır. Boşanma nedenlerinin en üst sırasında yer alan faktör aldatmadır.

Neden aldatır insan?

Aldatmanın birçok neden tarafından yordanmakla birlikte yapılan araştırmalarda bireylerin çocukluk çağı travmalarının aldatma eğilimini arttırdığı görülmüştür. Olumsuz çocukluk yaşantıları ve travmaları olan kişilerin ilişkilerinde çok daha fazla aldatma eğiliminde oldukları görülmüştür. Ama tek neden bununla açıklanamaz.

Aldatma eyleminde bulunan bireylerin aldatma nedenlerine dair, suçlama, sosyal yapı, baştan çıkarma, cinsellik, intikam ve uyaran arayışını içeren başlıca 6 faktör bulunmaktadır.

Suçlama: Erkeklerin işlerine olan düşkünlükleri ve fazla zaman ayırımından dolayı kadınların aldatma nedenleri arasında yer almaktadır.

Sosyal Yapı: Kişilerin erken evlenmesi, evlilik öncesi başka bir ilişki yaşamamış olması, görücü usulü ile evlenilmiş olması aldatma nedenleri arasında yer almaktadır.

Baştan Çıkarma: Kadınlar baştan çıkarma nedeni ile aldatmayacağını belirtirken, erkekler her iki cinsiyetinde baştan çıkarma nedeni ile aldatabileceklerini söylemişlerdir.

Cinsellik: Kadınların evlilik öncesi cinsel ilişkiye girmek istememesi nedeni ile erkeğin bu ihtiyacını başka bir kadınla gidermesi olarak ifade edilir. Evlilik sonrası ise sevgi ve aşk yaşayan birey eşiyle cinsel tatmin yaşayamaması aldatmaya neden olan faktörlerden bir diğeridir.

İntikam: Birlikte olduğu kişinin hak ettiğini düşünmesi sebebi ile kızgınlık duyarak ve inat olsun diye başvurulan aldatma biçimidir. İntikam nedeniyle aldatma bulgusu daha çok kadınlarda görülmektedir.

Uyaran Arayışı: Monotonluktan sıkılan yenilik ve eğlence arayışı içerisinde olan kişilerde aldatma nedeni olarak görülmektedir.

Aldatmanın nedenleri arasında yukarıda belirtilen faktörlerin dışında mizaç, kişilik özellikleri, ilişkinin yapısı gibi birçok faktör vardır. İlişkide zamanla ortaya çıkan yıpranmalar da partnerleri birbirlerinin uzağına atmakta ve aldatma olasılığını arttırmaktadır.

Uzm. Psikolog Reyhan Nuray Duman

Bütüncül Psikoloji

www.butunculpsikoloji.com