Uyku Problemleri

Uyku Problemleri

Ergenlik döneminde birçok sorunun yanı sıra, gençlerde uyku bozuklukları görülebilir. Uyku bozuklukları hafızayı zayıflatır, ya­ratıcı düşünme kapasitesini azaltır ve öğrenmeyi olumsuz etkiler. Ergenlik döne­minden geçen gençler zaten yoğun stres ve duygusal sorunlarla boğuşmak zorun­dadır.

Uyku bozukluklarında uykunun niceliği ve niteliği bozulur. Uykuya dalma güçlüğünde psikolojik problemlerin olma olasılığı yüksektir. Depresyon, kaygı bozuklukları, obsessif kompulsif bozukluklar, uyum güçlüklerinde, travma sonrası stres bozuklukları gibi durumlarda uyku bozukluğuna sık rastlanır. Kişi uykuya dalmak için sürekli gayret sarfeder ona rağmen istenen zamanda uykuya dalamaz. Bu durum gece sık sık uyanma ve tekrar uykuya dalmakta güçlük çekme şeklinde olabileceği gibi sabah erken uyanma ve uykuya dalamama şeklinde de olabilir.

Uyku bozukluklarının diğer bölümlerinde ise uykuda yürüme ve gece terörünü sayabiliriz. Gece terörü genelde gecenin ilk yarısında olur gençte uyku sırasında bağırma, konuşma, hatta dolaşma şeklinde durum görülür . Uyandırılmaya çalışıldığında uyanmaz ve sabah olup bitenleri hatırlamaz. Uyandıktan belli bir süre sonra kendiliğinden uykuya dalar. Anne babaların bu durumda ani tepkiler ile uyandırmamaları önerilir.

Uyku bozukluğunun diğer bir çeşidi de gece kabuslarıdır. Bu durumda genç özellikle gecenin ikinci yarısında korku ile veya ağlayarak uyanır. Bağırma, korkulu ifadeler olabilir. Bu durumda gencin sakinleştirilmesi kolay olmaz hemen uykuya dalamaz. Uyku teröründen farkı genç sabah bu olayı hatırlar. Tedavide eşlik eden durumlar araştırıldıktan sonra ilaç tedaavisi yapılır.

Uyurgezerlik de kişi yatağından kalkar, dolaşır hatta bu durum evden  dışarı çıkma şeklinde bile olabilir. Odanın kapı pencereleri güvenli olmalı, zarar verecek eşyalara dikkat edilmelidir. Kişi genelde sabah olup bitenleri hatırlamaz . Gece teröründen farkı kişi bu esnada ağlama, bağırma, korku tepkileri göstermez.