Self Psikoloji içeriklerinin paylaşıldığı yeni instagram sayfamız @onlineterapi.bp hizmetinizde

ONLİNE TERAPİ

Yaşanan olağanüstü durumlar, merkezlere olan uzaklıklar veya dışarı çıkamayacak kadar rahatsızlık sahibi olunan durumlar için geliştirilen online terapi, oldukça başarılı bir uygulama olarak öne çıkıyor. Özellikle her geçen gün gelişen teknoloji, yaygın internet kullanımı ve toplumsal bilinç sayesinde yüzyüze gerçekleştirilen bir çok iletişim biçimi online kanallar aracılığı ile yapılmaya başlandı. Buna paralel olarak gelişen profesyonel psikolojik yardım da  online terapi adı altında hizmet vermektedir.

 

ONLİNE TERAPİ NASIL UYGULANIR?

Gelişmekte olan online iletişim kanalları içerisinde en yaygın kullanılan online terapi türü olan profesyonel psikolojik yardım üç kanalla gerçekleşir. Anlık mesajlaşma, videolu arama ve telefon görüşmesiyle gerçek zamanlı danışmanlık şeklinde uygulanan online terapi, uzman ve danışan kişinin farklı mekanlardan internet aracılığı ile eş zamanlı olarak etkileşime girmesine olanak tanır. Bu terapi yönteminde de yüz yüze görüşmelerde olduğu gibi görüşmeye dair sıklık ve süreler önceden belirlenerek planlama yapılır.

 

ONLİNE TERAPİ AVANTAJLARI

Online terapinin en büyük avantajı olarak ulaşılabilirliği artırması ön plana çıkmaktadır. Uzaklık ve ulaşım sıkıntısı olmadan, sınırlara ve mesafelere bağlı kalmadan gerçekleştirilebilen online terapi, kendilerini danışanlarına yüz yüze iletişimde rahat ifade edemeyen kişiler için de avantaj arz etmektedir. Ruh sağlığı merkezinin atmosferinden çekinen ve etkilenen bireyler, akıllı telefonlar, bilgisayarları ve tabletler sayesinde  farklı yer ve mekânlardan internete bağlanarak rahatlıkla hizmet alabilmektedir. Ayrıca bu hizmet, hızı ve güvenilirliği açısından da oldukça uygunken, gerekli görüldüğü durumlarda yüz yüze terapi ile de desteklenebilmektedir.

 

ONLİNE TERAPİ KİMLER İÇİNDİR?

  • Dışarı çıkmasını engelleyecek kadar ruhsal veya fiziksel engeli olanlar,
  • Farklı ülkede yaşayan Türk veya yabancı uyruklu danışanlar,
  • Coğrafi olarak ruh sağlığı merkezlerine ulaşamayacak kadar uzak olanlar,
  • Sosyal iletişim kurmakta sıkıntı yaşayanlar,
  • Bulunduğu bölgeden taşınmak durumunda kalanlar,
  • İzolasyon nedeniyle evinden çıkamayanlar.

 

Bu kategorideki danışanlara görüntülü veya sesli (Skype, Whatsapp, Zoom, Facebook Messenger) psikoterapi hizmeti sunulmaktadır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Danışanların sağlıklı iletişim kurabilmeleri ve terapi almaları açısından öncelikle kişisel bilgisayara ve kesintisiz bir internet bağlantısına sahip olmaları gerekmektedir. Bunun yanında mahremiyeti olan sessiz ve özel bir mekanda bulunmak da şarttır. Merak edilen diğer konular ve detaylar için merkezimize telefon ve online kanallar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

 

Bütüncül Psikoloji ekibi olarak çocuk ergen, yetişkin, aile ve grup terapilerinde online terapi hizmeti vermekteyiz.